Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çan Meslek Yüksekokulu

ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE : Uzaktan Öğretim Kullanım Kılavuzu

Değerli Öğrencilerimiz,

Üniversitenize Hoş Geldiniz. Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle dersler 05.10.2020 tarihinde Uzaktan Öğretim yöntemiyle başlayacaktır. Üniversitemiz, Uzaktan Öğretim modelinde tüm öğrencilerimizi düşünerek iki yöntemi (senkron, asenkron) eş zamanlı olarak kullanmaktadır. Senkron eğitim modeliyle Microsoft Teams üzerinden yapılacak derslere canlı olarak katılabilir veya katılamadığınız canlı dersleri sonradan izleyebilirsiniz. Her öğrencinin eşit şartlara sahip olmamasından dolayı canlı derslere katılamayan öğrencilerimiz için eş zamanlı olarak Asenkron eğitim modeli olan Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS) kullanılacaktır. Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS) derse ait materyallerin paylaşıldığı uzaktan eğitim modelidir.

Uzaktan Öğretim Nasıl Olacak?

Asenkron ve Senkron olmak üzere iki yönlü olarak devam edecek eğitimler için aşağıda ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir.

Asenkron (eş zamanlı olmayan) Uygulama Hakkında; Öğrencilerimiz Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS) https://ubys.comu.edu.tr üzerinden ders materyallerine pdf, ppt, mp3, doc, xls, bağlantı (link) formatlarında ulaşabilecektir. Ayrıca Öğretim Elemanlarının verdiği ödevlerin belirtilen tarih aralıklarında sisteme yükleyebilirsiniz.

Öğrenci Bilgi Ekranı bağlantısına tıkladığınızda aldığınız dersler ekranda listelenecektir. Ders Kodunu tıkladığınızda ders ayrıntıları ile ilgili bilgi ekranına yönlendirileceksiniz.

ÜBYS Parolanızı Değiştirmek İçin https://hesap.comu.edu.tr adresini kullanabilirsiniz.

 

Ders içerikleri Uzaktan Öğretim - Ders içerikleri ekranından haftalık olarak listelenmektedir.  Öğretim elemanları hangi öğrencilerin materyalleri görüntülediğini sistem üzerinden takip etmektedir. Bu sebeple her öğrencinin materyali kendisi indirmesi gerekmektedir. Öğrenciler, Öğretim Elemanlarının hazırladıkları ders materyallerini öğretim elemanın izni olmadan internet ortamında paylaşmamalıdır.  Ayrıca ilgili dersin Canlı Öğretimine katılmak için Microsoft Teams ekip kodu, Öğretim elemanı tarafından 1. Haftanın açıklamasına eklenmektedir.  


 

Öğretim elemanları ÜBYS üzerinden size mesaj gönderebilir veya dersler hakkında duyuru yapabilir. Öğretim elemanlarının yaptıkları duyurular öğrenci-numarasi@ogr.comu.edu.tr e-posta adresine iletilecektir. Ayrıca ÜBYS’de sağ üstte yer alan mesajlar menüsünden öğretim elemanları ile iletişime geçebilirsiniz.


 

Öğretim elemanlarının verdikleri ödevleri ders ayrıntıları ekranında bulunan ödevler sekmesini kullanarak görebilirsiniz.  Ödev ile ilgili çalışmayı yaptıktan sonra geçerli tarih aralığında aynı menüden ödevi sisteme yükleyebilirsiniz.

Not: Öğretim elemanları haftalık ödev tanımlası veya haftalık deneme sınavları yapabilir. Ara sınavların ödevler şeklinde yapılabileceği ön görülmektedir. 

 

Senkron (eş zamanlı) Uygulama; Öğretim elemanlarımız canlı ders anlatımlarını Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirecekler, öğrencilerimiz web tarayıcısı veya cep telefonları ile derslere uzaktan katılım sağlayacaklardır. Katılmayan öğrencilerimiz derslerin tekrarını daha sonra izleyebileceklerdir. Canlı dersler 05.10.2020 tarihinden itibaren müfredatta belirtilen haftalık ders programına göre yürütülecektir.

Not: Ders kayıtlanma ve danışmanlık onayı işlemlerinin devam etmesi sebebi ile bazı canlı dersler 12.10.2020 tarihinden itibaren müfredatta belirtilen haftalık ders programına göre yürütülecektir.

Öğrenciler için öğrencinumarasi@ogr.comu.edu.tr adresli e-posta hesaplar tanımlanmıştır. ÇOMÜ Tek Hesap şifresi (ÜBYS girdiğiniz parola) ile https://ogr.comu.edu.tr adresinden e-postanıza giriş yapabilirsiniz. Microsoft Teams programına ÇOMÜ e-postanız ile kayıt olabilirsiniz. 12.10.2020 tarihine kadar kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

 

Aşağıdaki bağlantıdan Microsoft Office 365 programına kaydolabilirsiniz. https://www.microsoft.com/tr-tr/education/products/office/default.aspx


 

Not: Daha önce Microsoft Hesabına kayıt olan öğrencilerin tekrar bu işlemi yapmasına gerek yoktur.

 

Öğrenciyim seçilerek kayıt işlemine devam edilmelidir. İşlem sırasında Microsoft tarafından öğrencinumarası@ogr.comu.edu.tr adresine bir doğrulama kodu gönderecektir.Gelen doğrulama koduna https://ogr.comu.edu.tr adresine giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Not: Sistem yoğunluğuna bağlı olarak doğrulama kodunun e-posta adreslerine gönderilmesi 12 saati bulabilmektedir. Bu süreyi aşan durumlarda bidb@comu.edu.tr adresine öğrenci numaranız ve kimlik numaranız ile birlikte durumu açıklayan eposta atabilirsiniz.

 

 

Doğrulama kodunu girdiğinizde başlat butonuna tıklayıp kayıt işlemini tamamlayınız. Microsoft sistemine ilk giriş yaptığınızda sizden hesap ayarları için cep telefonu veya farklı bir kurtarma e-posta adresi isteyecektir. Bu işlem parolanızı unuttuğunuzda hesabınıza giriş yapmanızı sağlayacaktır.

Kayıt işlemleri bittiğinde sizi aşağıdaki ekran karşılayacaktır.

Yukarıda belirtilen Office uygulamalarını bilgisayara indirip lisanslı olarak kullanabilirsiniz.

 

Tüm İşlemler bittikten sonra https://teams.microsoft.com adresinden veya Teams uygulamasını bilgisayarınıza yükleyerek canlı derslere katılabilirsiniz. Bilgisayar dışında cep telefonu veya tablet ile Teams uygulamasını indirerek derslere katılabilirsiniz.

 

Öğretim elemanları size ÜBYS üzerinden derslere ait bağlantı (link) bilgisi gönderebilir veya ekip kodu oluşturarak Uzaktan Öğretim - Ders İçerikleri alanına ekleyebilir. Microsoft kayıt adımlarını 12.10.2020 tarihine kadar bitirmeniz gerekmektedir.


 

Değerli öğrencilerimiz, her zaman yanınızdayız bir problem yaşamanız durumunda bidb@comu.edu.tr adresine e-posta göndermeniz yeterli.

İyi bir dönem geçirmeniz dileğiyle, sağlıklı günler dileriz.

Sosyal medya üzerinden bizi takip edebilirsiniz.  https://twitter.com/comu_bidb

 

 

KAYNAK DUYURU